Ezt olvasta már?


A miniszterek távozása még kevés lehet az egyetemi pénzek kiszabadításához

December közepétől EU-s költségvetési szerv nem szerződhet közérdekű vagyonkezelő alapítvánnyal vagy általa fenntartott entitással, így 21 magyar egyetemmel sem, de a kormány szerint „félreértésről” van szó, amely gyorsan megoldható. Gyorsabban, mint hogy a magyar felsőoktatás szereplői kárt szenvednének el miatta.


hirdetés

 

 

Ugyan az érintett miniszterek jó darabig vonakodtak lemondani kuratóriumi tagságukról, ezt végül megteszik. Navracsics Tibor tárca nélküli miniszter közlései szerint a kormány hajlandó olyan új összeférhetetlenségi jogszabályokat is alkotni, amelyek kizárják a miniszterek és közhatalmat gyakorló tagok jelenlétét a teljhatalmú alapítványok vezetésében. Ez talán viszonylag gyorsan feloldaná az EU fenntartásait, talán nem, de az biztos, hogy a magyar egyetemek autonómiáját a lépés korántsem állítaná helyre.

 

A közel két hónapja tartó szerződésstop információink szerint nyolc pályázat folyamatait akasztotta meg. Tudunk olyan márciusban leadandó pályázatról is, amelyen annak reményében dolgoznak a kutatók, hogy mire elnyernék a támogatást, támogathatóvá válik az intézmény. A Horizont Európa eddigi mintegy másfél éve során a szerződésstopig 10 millió eurónál is több pénz érkezett magyar alapítványi fenntartású egyetemekhez.

Légüres tér

 

Az Erasmus+ program esetében a magyar alapítványi egyetemek kitiltása az EU-s finanszírozási rendszerből csak nyártól éreztetné direkt hatását: a programban együttműködő egyetemek akkor írják alá a következő tanévre kötelezettségvállalásaikat. Az idei tavaszi félév nem érintett, a magyar diákok mehetnek a célegyetemekre, más kérdés, hogy a jövő évre betervezett külföldi félévek december óta bizonytalanná váltak.

 

Az EU hatalmas összegű és nagy múltú tudományos kutatási programjával, a Horizont Európával más a helyzet, a kutatási forrásokért éles verseny folyik, a pályázatírás és -leadás, az elbírálás és szerződéskötés pedig folyamatos. A pályázatok elkészítése hónapokig tartó folyamat, a szerződéskötésre pedig a pályázati kiírástól számítva nyolc hónap áll rendelkezésre.

 

Az Európai Bizottság magyar képviselete a G7-nek adott tájékoztatása szerint az intézkedés „néhány pályázati felhívásra azonnali hatással van”. Mint írták: „nyolc olyan felhívást azonosítottunk, amelyek esetében a támogatási megállapodások aláírásának határideje májusban van”.

 

Ezek azok a pályázatok, amelyek légüres térbe kerültek a vagyonkezelő alapítványokkal kapcsolatos transzparenciaproblémák miatt – holott a kormány a vagyonkezelő alapítványokat elvileg éppen azért hozta létre, hogy fejlesszék az egyetemek nemzetközi kapcsolatait, és növeljék az egyetemek kutatási forrásait.

 

A Bizottság további információt nem adott, így nem tudjuk, mely alapítványi egyetem pályázata „ragadt be”.

 

Ugyanakkor EU-s forrásból úgy tudjuk, az érintett pályázatok között van

 

Ezeknél a pályázatoknál tavaly télen volt a leadási határidő, elkezdődött a szakértői kiértékelési folyamat – ami alapján a Bizottság formálisan odaítéli a legjobbra értékelt pályázatok konzorciumainak a pénzt – , de nem írták alá még a szerződéseket. Májusig viszont ezt meg kell tenni.

Fájó pont

A helyzetet kezelendő és a kedélyeket nyugtatandó a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) továbbra is javasolja az alapítványi egyetemek részvételét a pályázatokban, ugyanis nyertes pályázat esetén kínálkozik egy kiskapu: a minimum három EU-s ország három egymástól független jogi entitásából álló nyertes konzorciumokban az alapítványi magyar egyetem átminősíthető társult taggá. A kutatásban részt vehet, de EU-s forrást nem kap – ezt az összeget a magyar kormány megfinanszírozhatja.

 

Ehhez is feltétel, hogy a társult taggá minősítés után is megfeleljen az adott konzorcium az adott pályázati kiírásnak, ugyanis nem minden pályázat engedi meg a társult tagok jelenlétét.

 

Mindez azzal is járhat, hogy egy magyar alapítványi egyetem kiszorul az adott projektből, mert a konzorcium számára a szerződéskötés és így az EU-s pénz akadályává válik.

 

A Horizont Európa egy több mint 95 milliárd eurós (38 ezer milliárd forintos) kutatási és innovációs program. Ezen az összegen hét év alatt alapvetően a 27 tagország osztozik, de az EU megnyitotta nem uniós országok előtt is a programot különböző feltételek mellett, így például Izrael és Új-Zéland is együttműködő ország, ahogy Norvégia és Izland is, és EU-tagjelölt országok.

 

A 95 milliárd euró hatalmas összeg. Viszonyításképp: durván a 2021-es magyar bruttó hazai össztermék kétharmada. Az is mutatja a program jelentőségét, hogy a 2021 és 2027 között futó Horizont Europára nagyobb forrást allokált az EU, mint elődjére, a 2014-2020 közötti H2020-ra.

 

A Horizont Európát az EU a kontinens jövőbeli növekedésének és jólétének zálogaként látja, és nemcsak kutatást, de innovációt, fejlesztést és piaci alkalmazást is támogat. Kiemelten fontos a programban az egészségüggyel, idősödő társadalommal, biztonsággal, környezet- és légszennyezéssel, éghajlatváltozással kapcsolatos globális kihívások kezelése és megoldása. Alappillér a digitalizációval, energiaellátással, mobilitással, élelmezéssel és természeti erőforrásokkal kapcsolatos kutatások és fejlesztések támogatása is.

 

Például csak közös, nemzetközi használatú kutatóközpontokra majdnem 2 milliárd eurót, klímával és energiával kapcsolatos kutatásokra több mint 15 milliárd eurót szán a program.

Sok millió euró

 

Az előző ciklusban mintegy 370 millió eurót nyertek el magyar intézmények – átlagosan ez évi 52,8 millió euró. Palkovics László akkori innovációs és technológiai miniszter korábban azt mondta, a program következő etapjában a magyar cél 2,1 milliárd euró elnyerése – az előző ciklus sokszorosa. A magyar tudománypolitika hangsúlyosan épít a Horizont-forrásokra, és arra, hogy a következő ciklusban a magyar részvétel megugrik: több lesz a sikeres pályázat, nő a magyar aktivitás. A magyar kormány ösztönzi is a részvételt és a magyar egyetemek konzorciumvezetői szerepét.

 

Ezekre az EU-s forrásokra nem vonatkozik semmilyen országkvóta, nincsenek lehívható keretösszegek, arányossági szempontok, minden euróért szabadon versenyeznek a pályázók, a pályázatokat pedig kizárólag minőségi alapon bírálják el a pontozó szakértők. Adnak egy pontszámot a tudományos színvonalra, a hasznosíthatóságra, a konzorcium összetételére, annak stabilitására, az együttműködésben rejlő lehetőségekre, buktatókra.

 

Az Európai Bizottság a pontozással kialakuló rangsor első helyezettjét vagy helyezettjeit nevezi ki nyertesnek, szerepe forrásaink szerint lényegében formális. Az értékelés maga szimpla vak rendszerben zajlik: a szakértők látják a pályázó intézményeket és kutatókat, a pontozók személye viszont nem nyilvános a pályázók előtt.

 

Mivel az NKFI-től hiába kértünk információt a magyar egyetemek részvételéről a Horizont-programokban, az EU általános, egyes tagországok és EU-programok forrásfelhasználásának alapinformációit gyűjtő adatbázisából tájékozódtunk.

 

Ez alapján a H2020 mintegy 370 millió elnyert eurója több mint ezer aláírt kutatási projektet jelentett hét év alatt.

A teljes program kicsivel több mint fél százalékát tették ki a Magyarországra érkező pénzek.

A magyar pályázatok sikerrátája 12,4 százalék volt, ami pár tized százalékponttal több, mint az átlagos sikerráta.

 

Nézzük a legnagyobb összegeket elnyert felsőoktatási intézményeket. 2014 és 2020 között

 

a legtöbb forrás, közel 22 millió euró a – már bécsi székhelyű – Közép-Európai Egyetemre;

18 millió euró a – nem alapítványi fenntartású – Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre;

közel 17 millió euró az – Eötvös Loránd Kutatási Hálózatban működő – Kísérleti Orvostudományi Intézethez;

majdnem 15 millió euró a – nem alapítványi fenntartású – Eötvös Loránd Tudományegyetemre érkezett.

 

Alább látható a top 30-as lista, amelyen már szerepelnek mostanra alapítványi formában működő intézmények is, például a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem is.

 

Flourish logoA Flourish chart

 

Eddig a 2021 júniusában indult Horizont Európa bő másfél éve alatt 60,6 millió euró érkezett Magyarországra, ez szintén fél százalékát tesz ki az eddig összesen odaítélt összegeknek.

 

Magyar féllel kétszáz megállapodást írtak már alá, a sikerráta 21,5 százalékos eddig, tehát magasabb, mint az előző ciklus hétéves átlaga.

 

A Bölcsészettudományi Kutatóközpont közel 4 millió,

az NKFI 3,2 millió,

a Corvinus 2,55 millió euróhoz,

a Szegedi Tudományegyetem 2,4 millió,

a Semmelweis 1,77 millió euróhoz jutott hozzá.

 

A közalapítványi fenntartású egyetemek már több tucat pályázatot írtak alá a Horizont program részeként, összesen a 10 millió eurót is meghaladja az odaítélt összeg. Az alapítványi magyar egyetemek közül a legsikeresebbek a Corvinus, a Szegedi Tudományegyetem és a Semmelweis.

Feltétel az autonómia helyreállítása

 

Ugyanakkor nem csak a millió eurókról van szó. „A potenciális külföldi partnerek nem mindig fognak végére járni annak, hogy melyik magyar egyetem alapítványi, és melyik nem. Ha egy magyar partnerhez plusz adminisztrációs teher és bizonytalan jogszabályi környezet társul, akkor inkább választanak partnert más országok színvonalas egyetemei közül”, mondja Havas Attila, a KRTK Közgazdaságtudományi Intézet innovációkutatással foglalkozó tudományos főmunkatársa, aki számos nyertes EU kutatási pályázatban vett részt, de tapasztalt pályázatértékelő is.

 

„Az EU-n kívüli országok tagdíjat fizetnek azért, hogy csatlakozhassanak a Horizont kutatási keretprogramhoz, pályázhassanak, siker esetén részt vehessenek ezekben a nemzetközi tudományos együttműködésekben, hozzáférjenek a nagy és emiatt drága kutatási infrastruktúrákhoz. Enélkül ma nem lehetséges élenjáró kutatás. Nem az EU-támogatás a legfontosabb, hanem a közös kutatás révén megszerezhető új tudás. De miért lenne jó az a magyar adófizetőknek, hogy az ő befizetésük finanszírozza a magyar kutatók részvételét ezekben a projektekben, ha arra EU-forrásokat is kaphatnánk? Az EU-támogatás feltétele viszont az egyetemek oktatási és kutatási autonómiájának helyreállítása. A támogatás elvesztésénél azonban még súlyosabb veszteség az, hogy egyetemi autonómia nélkül az oktatás és kutatás színvonala is zuhanni fog Magyarországon.”

forrás: g7.hu







0
0

hírek innen, onnan

Április elsején lesz az idei Költők futása

A költőkhöz bárki csatlakozhat, aki szeret futni, vagy szeretne találkozni kortárs költőkkel.

Európában is átállhat eSIM-re az iPhone 15 Pro

A jelenlegi generációs modellek csak az USA-ban nem támogatják a fizikai SIM-et.

A TikTok miatt nem tudnak elég lőszert gyártani az ukránoknak Norvégiában

A lőszergyár vezérigazgatója szerint a kormánynak fontossági sorrendet kellene felállítani egy ilyen helyzetben.

Ketten meghaltak Lisszabon Ismaili Központjában egy késes támadás után

A portugál miniszterelnök szerint korai lenne minősíteni a bűncselekményt.

Orosz katonák, akik ellenezték az Ukrajna ellen indított háborút

Leonyiod Ivasov nyugalmazott vezérezredes három héttel Ukrajna lerohanása előtt arra figyelmeztetett, hogy a háború nemcsak az orosz állam...

Az Eufória hátulról megdöngetett színésznője nem akar leállni a meztelenkedéssel

Egyszerűen nincs bírás az álom keblekkel rendelkező Sidney Sweeney-vel

Ördög Nóra az Ázsia Expressz mexikói forgatásáról: Van egy település, ahol nekünk és a versenyzőknek sem szabad megállni

Egy helyi arról mesélt a műsorvezetőnek, hogy az említett területeken gyakran elrabolják a turistákat, akik sosem kerülnek elő.

Nem osztja a kincstári optimizmust a monetáris tanács

Nem változtatott a jegybanki alapkamat 13,0 százalékos szintjén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa keddi kamatmeghatározó...

Itt a tudományos magyarázat: ezért szeretik néhányan a fájdalmas szexet

Csak egy vékony vonal választja el az élvezetet a fájdalomtól.

Sport

Meghalt Czakó Csaba

Ott volt a müncheni olimpián és volt Európa-bajnoki érme is.

Minden edzőt kivégeznek a futballvilág legnagyobb vesztesénél

Hiába a világsztárok, 2008 óta semmit nem nyert a londoni csapat.

A magyar szurkolók elképesztő élőképpel fogadták a válogatottat - fotó

Marco Rossi csapata telt ház előtt játszik a Puskás Arénában.

Rossi a bolgárok elleni 3–0 után: Az első volt a legjobb félidő, amit megéltem a válogatott kispadján

51. alkalommal ült a magyar válogatott kispadján Marco Rossi, aki szerint az első volt a legjobb félidő, amit megélt a magyar válogatott kispadján.

Mekkora gólt rúgott Szoboszlai!

Már két góllal megy a magyar válogatott Bulgária ellen, parádés kezdés.

Meghalt a magyar bokszlegenda

A sportágban hatvan évet töltött el.

A bolgárok szövetségi kapitánya szerint csapata nincs egy szinten a magyar válogatottal

Mladen Krstajic arról beszélt, hogy minőségben nem tudta felvenni a versenyt csapata a magyar válogatottal.

Már ott tartunk, hogy a magyar modell az etalon a labdarúgásban!

Rossi szerint Szoboszlai még nem játszott ilyen jól, a karmester a felszabadult csapatjátékot éltette.

Könnyfakasztó pillanat: a meccs után tudta meg a válogatott kapus, hogy kislánya lesz - videó

Az amerikai válogatott játékosával az egész csapat együtt ünnepelte az örömhírt.

"A magyar csapat szinte lemészárolt minket" - így látták a bolgár lapok a magyarok elleni vereséget

A bolgár sportsajtó szerint a második félidőben a tempóból visszavevő magyarok még több gólt rúghattak volna a csapatuknak.

Így kezd a magyar válogatott a bolgárok elleni Eb-selejtezőn

Nagy Ádám visszatér a kezdőcsapatba.

Szilágyi Áron példátlan gesztusa a sport hőskorát hozta vissza

Minden idők legnagyszerűbb vívóját felterjesztik a fair play-díjra.

0

Bulvár

„Elbaszták ezt a helyzetet, elbaszták ezt az országot. mind kibaszott bűnözők!” – durván szidalmazza az ország...

Az orosz elit kiszivárgott „őszödi beszéde” megmutatja az uralkodó hangulatot a háború második évében.

Nehéz ízléstelenebb fotót meccs elé kiposztolni, mint amit Orbán Viktornak sikerült

Indul az európai hadjárat – írta a képre egy európai háború közepén a békepárti kormányfő.

„Utállak mint a szart, de most teljesen igazad van”– írta egy fideszes kommentelő Hadházynak a lombkoronaösvén...

60 millió forintból épült fel a tanösvény Nyírmártonfalván, egy tarra vágott erdőben.

„Megtiltottam a férjemnek, hogy elmenjen az exfelesége temetésére, és most mindenki szörnyetegnek tart”

Egy nő úgy érezte, ha megtiltja a férjének, hogy elmenjen a temetésre, az teljesen rendben van. A kommentelők másképp látták.

Intim-szféra Fidesz-módra: Ez a WC uniós pénzből készült, és Novák Katalin adta át

Nem futotta még farostlemez-fülkékre se a felújítás 400 milliós költségvetéséből? Ilyet eddig még csak mémoldalak Oroszországból származó fotóin láthattunk.

Az ATV két műsorvezetője között 14 év a korkülönbség: már 8 éve tart a szerelmük

Somos András és Gulyás Eszter két éve élnek együtt, az esküvő nincs tervben, de a gyerekvállalás már igen.

Ki ajánlhatja fel először a tegeződést? 10 kérdés, amire mindenkinek illik tudni a választ

Teszteld etikettkvízünkben, hogy mennyire ismered az alapvető viselkedési szabályokat.

Felrobbantotta a teljes magyar internetet: 16 évvel ezelőtti pikáns fotót posztolt magáról Voksán Virág

A ma már dj-ként tevékenykedő egykori modell egyetlen, ám annál meggyőzőbb fotóval érte el, hogy minden tekintet reá szegeződjön.

Lakóházak sora vált lakhatatlanná a hétfői szélvihar után

Több, mint ötszáz esetnél avatkoztak be a tűzoltók hétfőn a viharos szél miatt.

Veszélyben 33,5 ezer ember megtakarítása – Végelszámolás előtt a legnagyobb magánnyugdíjpénztár?

Pár nap múlva lejár a határidő, és a Horizont Magánnyugdíjpénztárnál még nincs meg az a 70%-os tagdíjfizetési arány, ami biztosíthatná működésüket. Ha ez így marad, végelszámolást indít az MNB. Ezzel 33,5

Végveszélyben a legnagyobb magyar magánnyugdíjpénztár

Hamarosan lejár a határidő, és még mindig nincs meg a 70 százalékos tagdíjfizetési arány a Horizont Magánnyugdíjpénztárnál. 33,5 ezer pénztártag megtakarítása kerülhet ezzel veszélybe – hívja fel a figyelme

blogmorzsák

Egy „átlag európai” 80 évet él – egy magyar 74-et

Magyarország a sereghajtók közt: átlagosan 9 évvel rövidebb életre számíthatunk, mint például a spanyolok vagy a svédek.

Hamarosan jön az újragondolt eÁFA

Sokkal hatékonyabbá teheti az ellenőrzéseket.

0